Четвер, 02.05.2024, 00:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Комунальна установа "Гімназія с.Бедриківці"

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 47
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Інформація про школу

Історія Бедриківської школи

Народна школа в Бедриківцях була заснована і відкрита на основі резолюції від 18 січня 1819 року бароном Ігнатієм Бруніцьким. Згаданий фундатор зобов’язувався протягом шести зимових місяців забезпечувати школу соломою для опалення. На оплату вчителю виділялося два морги поля, готівкою виплачувалося 50 злотих ринських австрійської валюти, а натурою 800 кг збіжжя. Через відсутність учителів Бедриківська школа вимушена була задовольнитися лише одним учителем.

Місцева школа називалася «тривіальною», а обов’язкове навчання для дітей мало продовжуватись протягом 6 років щонеділі. З розповідей людей перший будинок школи був збудований  громадою і мав два класи та помешкання для вчителя. У ХVІІІ столітті у Бедриківцях існувала школа – дяківка, а у І пол. ХІХ столітті – прилюдна  школа з німецькою мовою навчання. Перший, хто керував школою, був поляк, а після його смерті керівництво прийняв учитель Старожитник із дружиною. Вони працювали тут  до Першої світової війни. За часів їхнього навчання знизилась неграмотність молодшого покоління, а старше залишалося неписьменним.

Після Першої світової війни територія села відійшла до Польщі. В цей період, у 1921 році, у школі вчителювала сім’я Гембатюків, українців за національністю. Шкільна молодь виносила зі школи не тільки знання, а і практичні вміння, оскільки вчитель був хорошим садівником і пасічником.

Під час опитування все сільське населення висловилося за українську мову навчання, але школа стала двомовною утраквістичною. Але і це було формальним. Польська мова стала мовою навчання, а українська залишилася предметом із двома годинами навчання  в школі. Завдяки вчителю Маєвському, школу було сполонізовано. Не допомогли і протести селян. Кожен день у школі починався з того, що вчитель заходив  у клас, піднімав учнів і запитував:

  • Хто ти єст ?
  • Поляк малий!
  • Який знак твій?
  • Ожел бялий!

Завдяки активній участі учителів було організовано змішаний хор, що існував до ІІ світової війни. Старожили свідчать, що хор завоював І місце в повітовому огляді і після цього був делегований до Львова. При шкільній читальні існував аматорський гурток, який часто ставив п’єси українських авторів.

У 30- х роках ХХ століття в Бедриківцях була двокласна школа, де навчалося 40 дітей, а згодом працювала семирічка, в якій навчалося 305 дітей та працювало 13 вчителів.

Після німецької окупації восени 1944 року у Бедриківській школі відновлюється навчання у семирічній школі. Зі спогадів односельців: «Ходили в школу, хто в чому. Не мали ні зошитів, ні підручників, чорнило – з – під бузини, а зимою з сажі. Холодно в школі, замерзає чорнило. Ми завжди напівголодні, як і наші вчителі. У класі сидимо за довгим столом, а  навпроти вчителька. Пишемо на «зошитах», виготовлених із паперових мішків, або між рядками у книжках. Вчителі не місцеві, а переважно зі Сходу. У повоєнній школі навчалися переважно переростки, яким було 15- 17 років. Їм було не легко здобувати знання.»

Районна газета «Колос» у 1950 році писала: « У Бедриківцях зараз працює семирічка, у якій навчається 305 дітей, працює 13 вчителів, директор школи І. Паньків."

У різні часи директорами Бедриківської школи були :

 - Мединський Лев

  -Паньків Іван

  - Павлюк Микола Михайлович

  -Струс Петро Андрійович

  -Сірий Михайло Петрович

  -Паньків Василь Іванович

  - Жуковський Василь Іларіонович

  -Олійник Марія Миколаївна

  -Кузняк Панас Федорович

  -Прогодюк Олексій Васильович

  - Костинюк Іван Миколайович

  - Навольська Марія Михайлівна

  - Шкрабик Марія Іванівна

До 1966 року навчання в Бедриківській школі проводилося в трьох приміщеннях: в приміщенні польської читальні, біля  приборства священика та в центрі села , в приміщенні австрійського «постерунку» ( відділку жандармерії).

В 1966 році введена в експлуатацію нова восьмирічна школа, в якій навчання проводилося до 1994 року. Потім цю будівлю визнали аварійною. З 1994 року в  пристосованому приміщенні дитячого садка навчалося 270 учнів у дві зміни. В школі працювало 28 вчителів.

На даний час у школі навчається 131 учень  і працює 16 вчителів.  7 вчителів – спеціалістів вищої категорії, з них  5 педагогів мають звання «старший вчитель», 7 – спеціалісти І кваліфікаційної категорії,   2 вчителі – спеціалісти 11 розряду. У школі вивчають дві іноземні мови – англійську і німецьку. Є комп’ютерний клас. Працюють гуртки – вокально-хоровий, драматичний, духовий оркестр, «Умілі руки», прикладного мистецтва.

 

 

 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів

Copyright MyCorp © 2024 рік
Сайт управляється системою uCoz